2016 Contest Results 

Small Fry
1. Elaina Haroldson, Wheatland

Junior-Junior
1. Dakota Olson, Douglas
2. Rylee O'Konek, Guernsey
3. Zoe Maue, Douglas

Junior
1. Ana Merchant, Casper
2. Rachel Merchant, Casper
3. Sophie Lopez, Riverton

Senior
1. Dick Lefevre, Lander
2. Billie Donovan, Casper
3. Steve Martin, Powell

State Championship
1. Kelly Wells, Deaver
2. Morgan Lipes, Mills

Twin
1. Ana Merchant and Rachel Merchant
2. Kelly Wells and Steve Martin

No Holds Barred
1. Kelly Wells, Deaver
2. Ana Merchant, Casper
3. Dick Lefevre, Lander
4. Steve Martin, Powell

Favorite Accompanist
1. Warrie Means, Laramie
2. Dick Enders, Casper

Fiddle Teachers 

Several fiddlers around the state teach fiddle lessons. Contact any of these folks for more information.
Kelly Wells Northwest Wyoming 664-2539 kttwells18@gmail.com
Casey Whiteman Casper 307-277-2524 cafiddle@gmail.com
Shelly Rubrect Jackson 307 730-7825 fiddlestix@wyoming.com
Erica Flom, Riverton 208-890-8490 ericaflom@hotmail.com
Bob Mathews, Cheyenne fiddle@bresnan.net
Cody Stadelmaier, Ft. Collins cjfiddle@msn.com970-219-0796

Please send additions or corrections to Dave Brinkman brinkman@uwyo.edu

2015 Contest Results 

Junior-Junior Fiddle*
1. Jessica Jacob, Casper
2. Tristan Jacob, Casper

Junior Fiddle*
1. Sophie Lopez, Riverton

Adult Fiddle*
1. Paula Whaley, Laramie

Senior Fiddle*
1. Dave Brinkman, Laramie
2. Les Hamilton, Dubois
3. Steve Martin, Powell
4. Ann Robinson, Casper
5. Dick Lefevre, Lander
6. Vickie Roseberry, Thermopolis
7. Billie Donovan, Casper

Championship Fiddle*
1. Casey Whiteman, Casper
2. Kelly Wells, Deaver
3. Dave Brinkman, Laramie
4. Dick Lefevre, Lander

Twin Fiddle
1. Kelly Wells, Deaver and Dave Brinkman, Laramie
2. Cody Stadelmaier, Fort Collins, CO and Casey Whiteman, Casper
3. Les Hamilton, Dubois and Sophie Lopez, Riverton

No Holds Barred Fiddle
1. Les Hamilton
2. Cody Stadelmaier, Fort Collins, CO
3. Dave Brinkman, Laramie
4. Kelly Wells, Deaver

Favorite Accompanist
Warrie Means, Laramie

*Certified Champions

2014 Contest Results 

Junior-Junior Fiddle*
1. Tristan Jacob, Casper
2. Jessica Jacob, Casper
3. Sophie Lopez, Riverton

Junior Fiddle*
1. Morgan Lipes, Mills

Adult Fiddle*
1. Ed Gross, Worland
2. Vickie Roseberry, Mammoth

Senior Fiddle*
1. Dick Lefevre, Lander
2. Steve Martin, Powell
3. Ann Robinson, Casper
4. Billie Donovan, Casper

Championship Fiddle*
1. Kelly Wells, Deaver
2. Casey Whiteman, Casper
3. Dave Brinkman, Laramie
4. Ann Robinson, Casper

Twin Fiddle
1. Kelly Wells, Deaver and Dave Brinkman, Laramie
2. Morgan Lipes, Mills and Casey Whiteman, Casper
3. Cody Stadelmaier, Fort Collins, CO and Ann Robinson, Casper

No Holds Barred Fiddle
1. Cody Stadelmaier, Fort Collins, CO
2. Kelly Wells, Deaver
3. Dave Brinkman, Laramie
4. Casey Whiteman, Casper
5. Ann Robinson, Casper
6. Tristan Jacob, Casper

Favorite Accompanist
Warrie Means, Laramie

*Certified Champions

2013 Contest Results 

Small Fry Fiddle*

1. Tristan Jacob – Casper

Junior-Junior Fiddle*

1. Rachel Merchant – Casper
2. Julia Rose Marhofer – Casper
3. Jessica Jacob – Casper
4. Sophie Lopez – Riverton

Junior Fiddle*

1. Ana Merchant – Casper
2. Morgan Lipes – Mills
3. Jocelyn Engen – Casper

Adult Fiddle*

1. Susan Bright - Casper

Senior Fiddle*

1. Dave Brinkman – Laramie
2. Lynn Knapp – Cody
3. Steve Martin – Powell
4. Ann Robinson – Casper
5. Dick Lefevre - Lander

Senior-Senior Fiddle

1. Lynn Knapp - Cody

Championship Fiddle*

1. Casey Whiteman – Casper
2. Kelly Wells – Deaver
3. Dave Brinkman – Laramie

Twin Fiddle

1. Cody Stadelmaier – Fort Collins, CO and Casey Whiteman – Casper
2. Kelly Wells – Deaver and Dave Brinkman – Laramie
3. Rachel Merchant – Casper and Ana Merchant – Casper

No Holds Barred Fiddle

1. Cody Stadelmaier – Fort Collins, CO
2. Morgan Lipes – Mills
3. Kelly Wells – Deaver
4. Ann Robinson – Casper

Favorite Accompanist

Dick Enders – Casper
*Certified Champions

2012 Contest Results 

Novice Fiddle
No entrants

Small Fry Fiddle
1. Tristan Jacob, Casper, WY

Junior-Junior Fiddle
1. Jessica Jacob, Casper, WY

Junior Fiddle
1. Morgan Lipes, Casper, WY*
2. Tanner Wells, Deaver, WY*
3. Tally Wells, Deaver, WY

Adult Fiddle
1. Warrie Means, Laramie, WY*

Senior Fiddle
1. David Brinkman, Laramie, WY*
2. Margie Johnson, Worland, WY
3. Dick Lefevre, Lander, WY
4. Billie Donovan, Casper, WY

Grand Championship Fiddle (State)
1. Tyler Enders, Casper, WY*
2. Casey Whiteman, Casper, WY
3. Kelly Wells, Deaver, WY
4. David Brinkman, Laramie, WY

No Holds Barred
1. David Brinkman/Warrie Means, Laramie, WY
2. Tally Wells, Deaver, WY
3. Casey Whiteman, Casper, WY

Twin Fiddle
1. Tally and Kelly Wells, Deaver, WY
2. Casey Whiteman and Morgan Lipes, Casper, WY
3. Dave Brinkman, Laramie and Dick Lefevere– Lander, WY

Favorite Accompanist
Warrie Means, Laramie, WY

*Certified Champions

2011 Contest Results 

Novice Fiddle
1. Kelsea Kennedy – Casper, WY
2. Russell Keegan – Cody, WY

Small Fry Fiddle
1. Rachel Merchant – Casper, WY*
2. Jessica Jacob – Casper, WY

Junior-Junior Fiddle
1. Ana Merchant – Casper, WY*
2. Tanner Wells – Deaver, WY
3. Jillian Easum – Cody, WY
4. Morgan Lipes – Mills, WY
5. Conall Keegan – Cody, WY

Junior Fiddle
1. Tally Wells – Deaver, WY*
2. Jocelyn Engen – Casper, WY
3. Jenae Pope – Casper, WY

Adult Fiddle
1. Billy Browning – Powell, WY*
2. Susan Bright – Casper, WY
3. Steve Martin – Powell, WY

Senior Fiddle
1. David Brinkman – Laramie, WY*
2. Dick Lefevre – Lander, WY
3. Billie Donovan – Casper, WY
4. Ann Robinson – Casper, WY

Grand Championship Fiddle (State)
1. Tyler Enders – Casper, WY*
2. Casey Whiteman – Casper, WY
3. David Brinkman – Laramie, WY
4. Kelly Wells – Deaver, WY

No Holds Barred
1. Shelby Rae Russell – Ammon, ID
2. Cody Stadelmaier – Ft. Collins, CO
3. Al Kalbfleisch – Casper, WY
4. Tally Wells – Deaver, WY
5. Ana Merchant – Casper, WY

Twin Fiddle
1. Shelby Russell – Ammon, ID/Hannah King – Molt, MT
2. Ana Merchant – Casper, WY/Rachel Merchant – Casper, WY
3. Kelly Wells – Deaver, WY/Tally Wells – Deaver, WY

Favorite Accompanist
Dick Enders
*Certified Champions

2010 Contest Results 

State
1. Tyler Enders, Casper
2. Casey Whiteman, Casper
3. Kelly Wells, Deaver
4. Dave Brinkman, Laramie
5. Ana Merchant, Casper
6. Billy Browning, Clark

Senior
1. Dave Brinkman, Laramie
2. Dick Lefevre, Lander
3. Lynn Knapp, Cody
4. Billie Donovan, Casper
5. Ann Robinson, Casper

Adult
1. Steve Martin, Powell

Junior
1. Sara Rodeck, Jackson
2. Tally Wells, Deaver
3. Rebecca Hamilton, Jackson
4. Averi Reynolds, Casper
5. Clayton Atkinson, Casper

Junior-Junior
1. Tanner Wells, Deaver
2. Jillian Easum, Cody
3. Jocelyn Engen, Casper
4. Jenae Pope, Casper
5. Emma Mayer, Jackson
6. Conall Keegan, Cody
7. Caden Colson, Jackson

Small Fry
1. Rachel Merchant, Casper
2. Sophie Lopez, Riverton

Novice
1. Timi Reynolds, Casper
2. Morgan Lipes, Mills
3. Jessie Walker, Douglas

Twin Fiddling
1. Tyler Enders and Casey Whiteman, Casper
2. Tally & Kelly Wells, Deaver
3. Ana & Rachel Merchant, Casper
4. Dave Brinkman, Laramie and Lynn Knapp, Cody
5. Jocelyn Engen/Averi Reynolds, Casper
6. Clayton Atkinson/Jenae Pope, Casper
7. Jack Crowley, Missoula Montana, and Steve Martin, Powell

No Holds Barred
1. Sara Rodeck, Jackson
2. Tally Wells, Deaver
3. Jocelyn Engen, Casper
4. Morgan Lipes, Mills
5. Ann Robinson, Casper

Favorite Accompanist
Warrie Means, Laramie (on stage 86 times)

2009 Contest Results 

Novice 1. Madison Montgomery, Cody 2. Michelle England, Casper

Small Fry 1. Jillian Easum, Cody 2. Emma Mayer, Jackson 3. Rachel Merchant, Casper

Junior-Junior 1. Ana Merchant, Casper 2. Jenae Pope, Casper 3. Rebecca Hamilton, Jackson 4. Conall Keegan, Cody 5. Tanner Wells, Deaver 6. Jocelyn Engen, Casper 7. Clayton Atkinson, Casper

Junior 1. Anastasia Beeson, Casper 2. Tally Wells, Deaver

Adult 1. Billy Browning, Powell 2. Vickie Roseberry, Mammoth 3. Steve Martin, Powell

Senior 1. Lynn Knapp, Cody 2. Dick Lefevre, Lander 3. Ann Robinson, Casper

State 1. Casey Whiteman, Casper 2. Kelly Wells, Deaver 3. Dave Brinkman, Laramie 4. Bridget Seidel, Cody

No Holds Barred 1. Cody Stadelmaier, Ft. Collins, CO 2. Anastasia Beeson, Casper 3. Tally Wells, Deaver 4. Brad Solon, Rapid City, SD 5. Bridget Seidel, Cody 6. (tie) Rachel Merchant, Casper, Ana Merchant, Casper

Twin Fiddling 1. Tally & Kelly Wells, Deaver 2. Dave Brinkman, Laramie & Lynn Knapp, Cody 3. Ana & Rachel Merchant, Casper 4. Billy Browning, Powell & Jack Crowley, Missoula, MT 5. Steve Martin, Powell & Tanner Wells, Deaver

Favorite Accompanist--Dick Enders

2008 Contest Results 

2008 WYOMING STATE CONTEST RESULTS

Small Fry
1. Rachel Merchant - Casper
2. Braenn Smith - Meeteetse
Junior-Junior
1. Harrison Schumann - Cody
2. Ana Merchant - Casper
3. Janae Pope - Casper
4. Jocelyn Engen - Casper
5. Clayton Atkinson - Casper
6. Tanner Wells - Deaver
Junior
1. Sara Rodeck - Jackson
2. Tally Wells - Deaver
3. Bridget Seidel - Cody
4. Anastasia Beeson - Casper
5. Zack Anderson - Thermopolis
Adult
1. Robin Mischke - Thermopolis
2. Mark Smith - Meeteetse
3. Karen Peden - Riverton
4. Steve Martin - Powell
5. Vickie Roseberry - Mammoth
Senior
1. Sandra Larimore - Casper
2. Leonard Zierlein - Burlington
3. Ann Robinson - Casper
4. Dick Hornbuckle - Glenrock
5. Dick Lefevre - Lander
6. Loyd Quinby - Rawlins
State Division
1. Tyler Enders - Casper
2. Casey Whiteman - Casper
3. Kelly Wells - Deaver
4. Phil Kramer - Cheyenne
Twin Fiddle
1. Tyler Enders/Anastasia Beeson -Casper
2. Tally Wells/Kelly Wells - Deaver
3. Leonard Zierlein/Robin Mischke – Burlington/Thermopolis
4. Casey Whiteman/Janae Pope - Casper
5. Jack Crowley/Kelly Wells – Missoula, MT/Deaver
No Holds Barred
1. Cody Stadelmaier – Fort Collins, CO
2. Sara Rodeck - Jackson
3. Tyler Enders - Casper
4. Tally Wells - Deaver
5. Casey Whiteman/Anastasia Beeson - Casper
6. The Merchant Family - Casper
7. Bridget Seidel - Cody
8. Harrison Schumann - Cody
9. Nina Karusto – Finland/Laramie
Novice
1. Angela Beeson - Casper
2. Averi Reynolds – Casper
3. Timi Reynolds – Casper

Favorite Accompanist
Dick Enders – Casper


Next 10 s